Klub Abstynenta "JANTAR"

STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI GRUPY STATUT O NAS KONTAKT


Copyright © 1998 for the polish edition by: b.S.K A.A. W Polsce
Prawa autorskie do tej broszury posiada fundacja bsk AA w Polsce

My wszyscy, którzy jesteśmy w AA, zadawaliśmy sobie to pytanie.Stwierdziliśmy, że wielu ludzi czuło się podobnie jak my.Przy pomocy AA próbowaliśmy zrozumieć to, co nam wyrządził alkohol.Nie byliśmy jednak sami. Mogliśmy uzyskać pomoc.Odpowiedz na każde z pytań tak lub nie.

Odpowiedzi \"tak\" powiedzą ci, czy AA jest dla ciebie.


Czy kiedykolwiek próbowałem przestać pić na tydzień lub dłużej, ale nie udawało mi się to ?

Większość z nas, którzy jesteśmy w AA czyniło obietnice sobie samym lub swoim rodzinom. Nie potrafiliśmy ich dotrzymać. Później przyszliśmy do anonimowych alkoholików. AA mówi: \"spróbuj nie pić dzisiaj. Jeżeli dzisiaj nie będziemy pić, dzisiaj nie upijemy się\".
Czy chciałem, aby ludzie przestali rozmawiać na temat mojego picia ?

W AA nikomu nie mówimy, co ma robić. Rozmawiamy o tym, co robiliśmy. Mówimy o naszym piciu. Mówimy o tym, jak my przestaliśmy. Pomożemy ci, jeżeli chcesz pomocy.
Czy zmieniałem alkohole, aby nie upijać się ?

Próbowaliśmy nie upijać się . Piliśmy słabsze napoje alkoholowe. Piliśmy tylko piwo lub też piliśmy tylko w weekendy. Ale jeżeli piliśmy cokolwiek, co zawierało alkohol, upijaliśmy się
Czy kiedykolwiek rano jest mi potrzebne wypicie \"klina\" ?

Stwierdziliśmy, że jeżeli potrzebne jest nam wypicie kieliszka po przebudzeniu, oznacza to, że alkohol jest dla nas zbyt ważny. Jeżeli potrzebny jest nam kieliszek na rozbudzenie, picie nasze na pewno nie jest normalne.
Czy zazdroszczę ludziom, którzy potrafią pić nie popadając przy tym w kłopoty ?

Wydawało się nam, że inni ludzie mogą obejść się bez picia. My byliśmy inni. Nie wiedzieliśmy dlaczego.
Czy moje picie powoduje problemy w domu ?

Zanim przystaliśmy do AA sądziliśmy, że to domownicy albo problemy domowe powodowały nasze picie. Teraz wiemy, że picie pogarszało życie domowe.
Czy mam problemy z innymi ludźmi wynikające z mojego picia ?

Ludzie traktowali nas inaczej, kiedy piliśmy. Pytali ile już wypiliśmy. Stwierdziliśmy, że kiedy piliśmy, traciliśmy przyjaciół.
Czy kiedykolwiek próbuję napić się poza \"kolejką\" ?

Czasami przed wyjściem, np. Na przyjęcie, wypijaliśmy \"kilka\" kieliszków. Nigdy nie wydawało się nam, że mamy dosyć. Kolejki nigdy nie byty spełniane tak szybko, jak chcielibyśmy.
Czy próbowałem przestać pić, ale nadal się upijałem ?

Oszukiwaliśmy samych siebie, że potrafimy przestać pić, kiedy tylko zechcemy. Przekonaliśmy się, że jeżeli już rozpoczynaliśmy picie, nie potrafiliśmy przestać.
Czy kiedykolwiek opuściłem pracę lub szkołę z powodu picia ?

Udawaliśmy, że jesteśmy chorzy albo też kłamaliśmy, aby nie iść do pracy lub szkoły. Tak naprawdę mieliśmy kaca albo byliśmy pijani.
Czy czasami urywa mi się film - nie pamiętam pewnych odcinków czasu ?

W AA dowiedzieliśmy się, że przerwy w życiorysie są wyraźnym znakiem, że mamy problem alkoholowy.
Czy moje życie byłoby lepsze gdybym przestał pić ?

Wielu z nas piło, aby polepszyć sobie życie. Ale kiedy trafiliśmy do AA stwierdziliśmy, że alkohol zapanował nad naszym życiem.
Jakie wnioski nasuwają się teraz? Czy AA jest dla ciebie ?

AA nie może zająć się wszystkimi twoimi problemami. Ale możemy pokazać ci jak żyć dzień po dniu bez alkoholu. Wielu ludzi pokonało swój problem alkoholowy. Tylko ty możesz zadecydować, czy AA jest dla ciebie. Jeżeli od powiesz \"tak?, zadzwoń do nas.

Aby uzyskać więcej informacji poszukaj hasła \"AA\" lub \"anonimowi alkoholicy? W książce telefonicznej, spisie telefonów zaufania w gazecie lub zadzwoń albo napisz do:

\".............Proponujemy wam wejście do wspólnoty anonimowych alkoholików. We wspólnocie tej uwolnisz się od trosk, zmartwień i nudy. Na nowo obudzi się twoja wyobraźnia. Życie nabierze nowego sensu. Przed sobą masz najbardziej owocne lata swego życia. We wspólnocie znaleźliśmy braterstwo, troskliwą pomoc. I ty znajdziesz w AA to, czego najbardziej potrzebujesz. Niektórzy z was z niedowierzaniem pytają: jak to możliwe? Jak to? I zaraz potem: gdzie szukać ludzi, o których mówicie? Nowych przyjaciół możesz spotkać w swoim własnym otoczeniu. W zasięgu twej ręki umierają, pozbawieni wszelkiej pomocy alkoholicy. Giną w beznadziei, jak ludzie na tonącym okręcie. Jeśli mieszkasz w dużym mieście są w nim tysiące takich ludzi. Dobrze i źle sytuowanych, stojących na różnych szczeblach drabiny społecznej, bogatych i biednych. Wszyscy oni są przyszłymi członkami wspólnoty anonimowych alkoholików. Wśród nich znajdziesz przyjaciół na całe życie. Połączą cię z nimi nowe i wręcz cudowne więzi, bowiem razem umkniecie od klęski i rozpoczniecie - ramię w ramię - wspaniałą podróż. Wówczas pojmiesz, co to znaczy dawać siebie innym. Dawać - po to, by mogli przetrwać i zacząć żyć od nowa. Zdołasz zrozumieć całą głębię przykazania...

\"kochaj bliźniego swego, jak siebie samego\"\"

/wizja dla ciebie - wielka księga str. 137/
Licznik odwiedzin: 17772 Copyrights Patryk Graban 2012